ANTYGONA W TEATRZE POLSKIM

utworzone przez paź 5, 2023Uncategorized

ANYYGONA w reżyserii Piotra Kurzawy.
W roli Antygony Bernadetta Statkiewicz, absolwentka Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2022).

Premiera 5 października 2023.

Po opuszczeniu Teb przez Edypa jego synowie bliźniacy – Polinejkes i Eteokles – dziedziczą władzę. Mają współrządzić zmieniając się co rok. Jednak Eteokles, który jako pierwszy rządził, odmawia oddania tronu. Polinejkes ze swym wojskiem rusza na Teby, szala zwycięstwa przechyla się to na jedną, to na drugą stronę. Chcąc powstrzymać rozlew krwi, Polinejkes wyzywa więc Eteoklesa na pojedynek. W bratobójczej walce giną obaj, a na tronie zasiada brat ich matki – Kreon. Nowy władca nakazuje pochować z honorami obrońców Teb, a ciała najeźdźców pozostawić niepogrzebane pod murami miasta. Dzieje rodu rozpoczęte ojcobójstwem dokonanym przez Edypa kończą się bratobójczym sporem jego synów. W Tebach pozostały jednak jeszcze córki Edypa – siostry, którym zakazano pogrzebać brata…
Antygona i Ismena. Ismena i Antygona. Siostry, najbliższe sobie istoty, a tak różne. A może nie? Może obie czują i myślą podobnie, a jedynie, z różnych powodów, odmiennie działają? Znamy Antygonę jako niezłomną, zbuntowaną, tę, która odważyła się powiedzieć „nie”. A co jeśli Ismena, którą zwykliśmy podejrzewać o bierność i poddańczą bezwolność, jest po prostu przezorna, rozsądna i równie sprawcza? W szukaniu odpowiedzi pomóc nam może tylko tekst tragedii. Przyjrzyjmy się zatem, z czym mierzą się siostry – nie tylko wobec Kreona, ale również wobec siebie nawzajem.
.
TWÓRCY:
Autor: Sofokles
Przekład: Antoni Libera
Reżyseria: Piotr Kurzawa
Scenografia i kostiumy: Małgorzata Pietraś
Muzyka: Paweł Szamburski
Scenografia i kostiumy: Małgorzata Pietraś
Muzyka: Paweł Szamburski
Reżyseria światła: Jarosław Wardaszka
Efekty pirotechniczne: Tomasz Pałasz
.
OBSADA:
Antygona: Bernadetta Statkiewicz
Ismena: Dorota Bzdyla
Kreon: Szymon Kuśmider
Strażnik: Paweł Krucz
Hajmon: Krzysztof Kwiatkowski/Jakub Kordas
Tyrezjasz: Henryk Niebudek
Eurydyka: Eliza Borowska
Posłaniec: Tomasz Błasiak
Przewodnik chóru: Dominik Łoś
Chór: Marta Alaborska, Hanna Skarga, Katarzyna Skarżanka, Michał Kurek, Maksymilian Rogacki

 

fot. Tomasz Ostrowski